Vārda „ča”’ izcelsme

 

Senajā ķīniešu klasikas darbā „Ši dzjing” („Dziesmu grāmata”) tēja ir saukta par „tu”. Senajā ķīniešu klasikas darbā „Er ja”, kas sastādīts Haņu dinastijas valdīšanas sākumā, tēja tika saukta arī par „dzja”: „Dzja ir rūgta tu.” Vārdu „tu” sīkāk ir skaidrojis Dzjiņu dinastijas valdīšanas laika zinību vīrs Guo Pu (276.–324. g. m. ē.): „Tu ir neliels augs, no tā lapām var pagatavot dzērienu.” Rietumu Haņu dinastijas laika monogrāfijā par dialektu „Fan Jiaņ” tēja ir saukta arī par „še”. Haņu dinastijas laikā papildus vecajai vārda „tu” izrunai parādījās jauna — „ča”. Fonēma „tu” Fudzjaņas dialektā vēlāk pārveidojās par „te” un pēc tam par „tea”. Fonēma „še” Dzjansu provincē vēlāk pārveidojās par „soh”; arī Osmaņu impērijas valdnieka Suleimana valdīšanas laikā ieviestais vārds „sakh” ir cēlies no vārda „še”. Fonēma „dzja” vēlāk kļuva par „ča” un „čai” (Krievijā, Indijā). Sui un Tan dinastiju valdīšanas laikā tēju dzeršana kļūst par plaši izplatītu paradumu, kas pēc tam izplatījās uz rietumiem — Tibetā. Vārda „tu” vietā vārds „ča” pirmo reizi ir lietots 760. g. m. ē. Lu Jui klasiskajā darbā par tēju „Ča jin”.

Tējas ieguves process

 

Lielāko daļu augstākās kvalitātes tēju ievāc ar rokām, vienīgais izņēmums ir Japāna, kur lielu daļu darba paveic tam īpaši paredzētas mašīnas. Zemākas kvalitātes tējas — no kurām lielāko daļu izmanto tējai standarta tējas maisiņos — apstrādā mehāniski. Vairāk informācijas nelokāmiem tējas cienītājiem:

Novākšana: Visi tējas veidi vispirms ir svaigas, zaļas lapas, kas novāktas no tējas krūma. Pēc noplūkšanas tējas lapas transportē un nosver.

Vītināšana: Pēc tam procesā, ko sauc par vītināšanu, samazina mitruma saturu tējas lapās, padarot tās padevīgas un viegli saritināmas.

Smalcināšana: Pēc sarullēšanas tējas lapas sasmalcina ar rokām vai mašīnu, lai salauztu šūnu sieniņas un atbrīvotu enzīmus, kas ierosina un paātrina oksidāciju.

Oksidācija: Tas ir tas pats process, kas padara brūnu pārgrieztu ābolu. Oksidācijas pakāpe lielā mērā nosaka tējas veidu. Zaļās un baltās tējas nav oksidējušās, daļēji fermentētās (oolong) tējas ir daļēji oksidējušās, un melnās tējas ir pilnībā oksidējušās.

Grauzdēšana: Grauzdēšana ir process, kurā tējas lapas tiek karsētas krāsnīs, vokpannās vai grozos, lai iznīcinātu enzīmus, tā apturot oksidāciju.

Šķirošana: Tējas lapas ar mašīnu vai ar rokām tiek šķirotas pēc lieluma vai krāsas.

Tējas veidi

 

Baltā: Tā ir vismazāk apstrādātā no visām tējām, un tajā ir augsts antioksidantu un zems kofeīna līmenis.

Zaļā: Zaļā tēja tiek apstrādāta nedaudz vairāk nekā baltā tēja, un tajā ir mazliet vairāk kofeīna.

Oolong: Oolong tēja oksidācijas līmeņa ziņā ir kaut kur pa vidu starp zaļo un melno tēju. Parasti to vāra stipru, ar rūgtumu, kas atstāj saldu pēcgaršu.

Melnā: Melno tēju — visvairāk patērēto tēju pasaulē — tā sauc salīdzinoši ilgā (vairākas stundas) oksidācijas laika dēļ, kas tās lapas padara tumšas. Šī krāsa tējas tasē pārveidojas blāvos sjēnas krāsas un sarkanīgi oranžos toņos. Melnās tējas garšas vairāk nekā citas var iedalīt atbilstoši reģioniem.

Sarkanā: Tējas šķirne, kas izgatavota no pilnībā oksidētām un ļoti fermentētām melnās tējas lapām.

Augļu uzlējumi: Uzlējumi ir dažādu elementu vai kvalitāšu apvienojums jaunās kombinācijās. Lai radītu unikālas garšas tējas, dažādās kombinācijās tiek apvienoti citroni, kumelītes, āboli, ingvers un daudzi citi augi un augļi.

Roibosa krūma lapu tēja: Roibosa krūma izcelsme ir Āfrika, un šo tēju sauc par „sarkanā krūma” tēju. Šis produkts Āfrikas dienvidos ir bijis populārs paaudžu paaudzēs un tagad tiek patērēts daudzās valstīs.

 

Tējas pagatavošana

 

1. solis. Nopērciet labas kvalitātes tēju, piemēram, „Cuida-te” izlasi. Jums jānovērtē tējas maisiņu ērtums attiecībā pret piesātinātu garšu, ko var sniegt tikai beramā tēja. Lai atrastu visaugstākās kvalitātes tēju, apmeklējiet vietējo tējas veikalu vai pārskatiet plauktus ar importētajām precēm tirgū.

2. solis. Nopērciet labu tējkannu. Tas ir svarīgi. Tējai nepieciešama telpa, kur kustēties, lai tā iegūtu vislabāko garšu. Ļoti labi derēs nerūsējošā tērauda, māla vai keramikas tējkanna.

3. solis. Izmantojiet svaigu ūdeni. Ielejiet tējkannā aukstu, svaigu ūdeni — vēlams lietot filtrētu ūdeni, lai izvairītos no piesārņojumiem, kas varētu mainīt tējas garšu. Ūdens kvalitātei ir ļoti liela nozīme.

4. solis. Uzvāriet ūdeni. Jums nepieciešams labs katliņš, lai uzkarsētu ūdeni līdz pareizajai temperatūrai, kādā jāuzlej tēja. Tam noderēs laba elektriskā tējkanna vai uz plīts karsējams katliņš.

5. solis. Uzkarsējiet tējkannu. Kamēr katliņš vārās, ielejiet tējkannā nedaudz karsta ūdens un paturiet kādu laiku. Tējkannas uzsildīšana palīdz uzturēt vārošo ūdeni pareizajā temperatūrā, lai uzlietu tēju, kā arī pagatavoto tēju ilgāku laiku saglabāt karstu.

6. solis. Tējas sagatavošana. Tieši pirms tam, kad ūdens sāk vārīties, izlejiet karsto ūdeni no tējkannas un ieberiet tajā tēju. Parasti katrai tējas šķirnei nepieciešams atšķirīgs tējas daudzums uz porciju. Uz vienu krūzi ieberiet apmēram 2 g „Cuida-te” tējas.  Ja vēlaties, varat izmantot tējas sietiņu, kas paredzēts, lai saturētu tējas lapiņas. Tomēr, ja izmantosit tējas sietiņu, garša būs nedaudz citāda, jo tējai nebūs daudz vietas, lai atritinātos un visā pilnībā iegūtu savu garšu.

7. solis. Pielejiet tējai vārošu ūdeni. Atcerieties, ka ŪDENS ir jāpievieno TĒJAI, nevis otrādi.

8. solis. Atstājiet tēju ievilkties. Tējai nepieciešams laiks, lai atritinātos lapiņas un tā iegūtu savu garšu. Tam parasti nepieciešamas piecas minūtes, bet jūs varat pielāgot laiku, to nedaudz saīsinot vai paildzinot, atkarībā no personīgās gaumes. Uzlieciet tējkannai pārvalku siltuma uzturēšanai vai tējas dvieli, lai saglabātu to siltu.

9. solis. Ielejiet tēju. Vēlams tēju liet porcelāna tasēs vai jebkādā tasē vai krūzē. Pirms tējas ieliešanas uzlieciet uz krūzes sietiņu, lai uztvertu lapas. Vislabāk ir uzreiz pasniegt visu porciju, citādi palikušās tējas lapas padarīs tēju rūgtu un nebaudāmu. Ja ir izmantots tējas sietiņš un jūs neplānojat uzreiz izdzert visu porciju, izņemiet tējas sietiņu, lai tēja nekļūtu pārāk stipra un rūgta.

10. solis. Pievienojiet piedevas. Kad tēja ir ielieta, jūs varat pievienot tai cukuru, medu, pienu u. tml.

 

Veselība. Mīts vai fakts?

 

Jaunākie pētījumi liecina, ka antioksidanti, kas ir viena no tējas dabiskajām sastāvdaļām, samazina oksidācijas reakcijas ķermenī, kuras saistītas ar novecošanos un slimību procesiem.

Arī citas tējas īpašības ir dziedinošas, apstiprinot to, ko tējas dzērāji Āzijā ir zinājuši jau gadu simtiem: tēja ir veselīga.

Citas ar veselību saistītas īpašības ir, piemēram, šādas:

· tā veicina veselībai nekaitīgu holesterīna līmeni,
· uzlabo vielmaiņu,
· uzlabo garīgo darbību,
· kavē aplikuma veidošanos uz zobiem (zaļā tēja),
· palīdz ķermenim pārvarēt stresu (zaļā tēja).

 

Modernas tējas viesības

 

Moderni naktsklubi, piemēram, Budas bāri, un pirmās piektdienas fenomens — mākslas pasākumi, kuri parasti notiek internacionālu kosmopolītisku teritoriju sirdī, — nosaka toni jaunām tējas dzērāju paaudzēm.

Tradicionālās tējas viesības tagad ir aizstātas ar „modernām tējas viesībām”. Tie ir pasākumi, kuros jauni, moderni, izsmalcināti cilvēki, kas rūpējas par savu veselību, kā draugu grupa pulcējas mājās, klausās elektronisko mūziku, sērfo internetā un dzer tēju.

 

10 interesanti fakti

 

1. Piena dzeršana var nostiprināt kaulus, bet tas pats attiecas uz tasi tējas!
2. Pieredzējis tējas vācējs vienā dienā var savākt apmēram 70 mārciņas tējas! Šāda daudzuma pietiek, lai pagatavotu 14 000 tašu tējas!
3. Vai zinājāt, ka tēja palīdz samazināt apetīti? Labas ziņas cilvēkiem, kuri ievēro diētu.
4. Lai iegūtu vislabāko tējas garšu un iedarbību, centieties to gatavot no tējas lapām, nevis no tējas maisiņos. Jūs atklāsit veselu jaunu pasauli, ko sniedz tēja!
5. No vienas mārciņas tējas lapu var izgatavot apmēram 200 tases tējas.
6. Tējas tase var pasargāt no tikšanās ar zobārstu, jo tēja palīdz cīnīties ar kariesu.
7. Nemetiet ārā veco tēju! Labāk ievietojiet to ledusskapī smaku absorbēšanai vai izmantojiet dārzā kā mēslojumu.
8. Tuvojas aukstā sezona? Pateicoties tējas dabīgajām antibakteriālajām īpašībām, tējas dzeršana palīdz uzlabot imūnsistēmu.
9. Lai no tējas iegūtu visvairāk labuma, ieteicams izdzert vismaz 3 vai vairāk tases dienā.
10. Vienā tasē baltās tējas ir tikpat daudz antioksidantu, cik 10 glāzēs apelsīnu sulas!